Wywóz psa lub kota za granicę
Pisaliśmy niedawno jak przewozić psa lub kota w samochodzie, tymczasem jeden z klientów zadał nam pytanie odnośnie przewozu swojego pupila za granicę.
Jeżeli chodzi o kraje wchodzące w skład Unii Europejskiej obowiązujące przepisy dotyczące podróżowania ze zwierzętami są ujednolicone. Należy spełnić 3 wymogi.
1. Mikroczip
Mikroczip to bardzo mała rzecz, która zostaje wszczepiona pod skórę zwierzęcia.
Urządzenie to pozwala odczytać 15-cyfrowy kod, jednakże należy posiadać stosowny czytnik.
Nie musisz obawiać się o sprawienie bólu swojemu ukochanemu zwierzakowi, ponieważ wszczepienie to jest bezbolesny zabieg, przypomina zwykły podskórny zastrzyk.
Wszczepienie takiego mikroczipu można wykonać w większości gabinetów weterynaryjnych. Po wszczepieniu warto zarejestrować swojego pupila w bazie danych (np. safe-animal.eu, identyfikacja.pl). Ułatwi to identyfikację w razie zaginięcia czworonoga.
2. Szczepienia
Wymagane szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe właściwie w każdym rozwiniętym gospodarczo państwie. Ale dodatkowo obowiązują przy szczepieniach pewne zasady:
– Ważna jest kolejność – najpierw mikroczip, potem szczepienie.
– Przeciwko wściekliźnie szczepi się zwierzę, które ukończyło 3 miesiące.
– Jeżeli masz młodszego pupila NIE możesz go zabrać za granicę.
– W przypadku zwierzaka szczepionego po raz pierwszy w życiu lub gdy przerwa pomiędzy szczepieniami jest dłuższa niż 1 rok, szczepienie nabiera ważności dopiero po 21 dniach.
– W przypadku szczepień wykonywanych zgodnie z harmonogramem, czyli raz do roku, szczepienie nabiera ważności w dniu wykonania.
– Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym nie są wymagane, aczkolwiek jak najbardziej zalecane.
3. Paszport dla psa/kota
Nawet jeśli udajesz się do kraju w którym nie ma obowiązku posiadania paszportu przez człowieka, to niestety twój zwierzak musi mieć paszport. Każdy pies/kot wyjeżdzający za granicę musi posiadać paszport.
Aktualna lista gabinetów weterynaryjnych uprawionych do wystawiania paszportu znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Dobrze, że taki paszport ważny jest przez całe życie zwierzęcia.
Uwaga! Paszport możesz uzyskać po wstrzyknięciu czipa oraz dokonaniu szczepień.
Dodatkowe wymogi:
Jeżeli chcemy zabrać psa lub kota do Norwegii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii lub na Maltę musimy posiadać zaświadczenie o profilaktyce przeciwko tasiemcowi.
Szwecja wymaga zaszczepienia zwierzaka przeciw wściekliźnie szczepionką zatwierdzoną przez WHO.
Ważne jest aktualne świadectwo zdrowia, które jest wystawia weterynarz. Świadectwo nie może zostać wystawione wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Poświadcza ono brak jakichkolwiek przeciwwskazań do odbycia podróży przez zwierzaka.
Wskazane jest, aby zwierzę przekraczało granicę w obecności swojego prawnego opiekuna, który jest podany w paszporcie zwierzaka.
Do Anglii, Francji, na Węgry oraz na Maltę nie wolno wwozić psów aż 11 ras, które uznane są za niebezpieczne: amerykański pit bull terier, pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin), buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.
Wyjazd ze zwierzęciem spoza Unię Europejską
Nie musimy wyrabiać naszemu pupilowi paszportu.
W większości państw wwożone zwierzę musi posiadać orzeczenie lekarskie potwierdzające szczepienia przeciw wściekliźnie, które zostały wykonane co najmniej 30 dni przed wjazdem do danego kraju.
Wwożone psy i koty nie mogą wykazywać symptomów choroby, którą mogą zarazić się ludzie.
Świadectwo zdrowia zwierzęcia nie jest wymagane przez większość poza unijnych państw, jednak lepiej je posiadać, ponieważ niektóre linie lotnicze lub stany w USA mogą jego wymagać.
Dość skomplikowany jest wyjazd psa lub kota do Australii. Na urzędowej stronie Department of Agriculture and Water Resources znajduje się poradnik opisujący krok po kroku procedurę wwozu zwierzęcia do tego kraju.
Najbardziej bolesny, bo związany z dłuższą rozłąką ze swoim zwierzęciem, jest wyjazd do Chin. Na lotnisku w Pekinie czy Szanghaju pozostanie on na aż 30 dniowej kwarantannie! To jeszcze nic, bo jeśli zwierzę nie będzie w dobrej formie po locie, to zostaną zbadany, a właściciel zwierzęcia dostanie rachunek od weterynarza.
Podsumowując, jeśli planujesz wyjazd ze swoim pupilem poza granice Polski najlepiej sprawdź dokładnie jakie wymogi musisz spełnić i to znacznie dłużej przed waszym wyjazdem.
Może komuś się przyda porcja tych rad na wakacyjny wyjazd z pupilem, a jeśli nie masz co zrobić ze swoim starym autem my nim się zaopiekujemy. I nie chodzi tylko o przygarnięcie na wakacyjny wyjazd 😉
Dzwoń śmiało, dogadamy się! Prowadzimy skup używanych aut w Bydgoszczy każdej marki, w każdym stanie. Nawet jeśli myślisz o złomowaniu auta to najpierw zadzwoń do nas!
Brak komentarzy