Przewożenie psa w samochodzie

Nadchodzą letnie miesiące. Czeka nas dużo wyjazdów, część już pewnie się zaczęła. Ci z nas, którzy posiadają czworonożnych przyjaciół często zabierają ich ze sobą samochodem. Jak zrobić to właściwie, czyli bezpiecznie i zgodnie z przepisami?

Cześć z Was może się zdziwić, ponieważ przewożenie zwierząt domowych na terenie naszego kraju nie podlega bezpośrednim regulacjom, czyli nie ma konkretnych zapisów odnoszących się do danych sytuacji w przepisach o ruchu drogowym. Jednakże przepisy ogólnie wyznaczają normy postępowania – należy zapewnić bezpieczeństwo sobie, pasażerom, przewożonemu zwierzęciu oraz innym uczestnikom ruchu drogowego.

Poza tym prawo w tym momencie jasno wskazuje, że w sprawach nieuregulowanych przez ustawę zastosowanie mają regulacje dotyczące przewożenia ładunku.
A to znaczy, że ładunek przewożony w pojeździe nie może ograniczać widoczności i utrudniać prowadzenia środka lokomocji. Ponadto osoba przewożąca musi wspomniany ładunek zabezpieczyć przed zmianą położenia. Niezastosowanie się do powyższych reguł może skutkować karą grzywny lub nagany.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy śmiało można przyjąć, że zwierzę w samochodzie powinno być unieruchomione. Czyli przewożone w specjalnej klatce przytwierdzonej do pojazdu.
Dla małych i co ważne spokojnych zwierząt można wykorzystać specjalne krótkie smycze wpinane do zapięcia pasów bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że naszego czworonoga zapinamy do szelek, a nie do obroży, aby w razie gwałtownego hamowania nie zrobić mu krzywdy.
Poza tym można wykorzystać kocyk lub specjalne maty, aby ochronić tapicerkę w aucie.
Duże psy powinny być przewożone w bagażniku.

Na dłuższą drogę warto dać zwierzęciu jego ulubione maskotki, to zajmie jego uwagę czymś innym, nie będzie się tak stresować.
Poza tym pamiętajmy o zapasie wody do pupila.

Mamy nadzieję, że artykuł przyda się wielbicielom czworonogów. Odpowiedni sposób transportu swojego pupila to bezpieczeństwo na drodze oraz zaoszczędzone pieniądze na mandacie 🙂

Tradycyjnie zapraszamy w nasze progi! Zajmujemy się skupem aut na terenie Bydgoszczy i okolic. Prowadzimy także skup aut powypadkowych. Kupimy samochód każdej marki w każdym stanie. Z nami się dogadasz!