Złomowanie samochodu – kiedy i jak wygląda

Kiedy zezłomować samochód?

Może nadejść taka chwila, gdy utrzymywanie samochodu najnormalniej w świecie przestaje być opłacalne, ponieważ jego naprawa znacznie przekracza wartość pojazdu. No chyba, że naprawimy go ze względów sentymentalnych.

Naprawa może wynikać z normalnej eksploatacji lub z powodu wypadku. Obojętnie co by było przyczyną to ani naprawa nie jest opłacalna, ani też nie znajdzie się chętny nabywca.

Inny powód złomowania samochodu to brak ważnego przeglądu technicznego. Auto może nie przejść przeglądu z wielu powodów, to mogą być takie widoczne z zewnątrz jak „zjedzone” części karoserii przez rdzę lub mniej widoczne – skorodowane przewody hamulcowe.

Czyli samochód opłaca się zezłomować, gdy pojazd przestał istnieć z prawnego punktu widzenia lub koszty eksploatacji (w tym też właśnie naprawy) zbliżają się do wartości samochodu. W praktyce złomowanie auta opłaca się w następujących przypadkach:

– Samochód uległ poważnemu wypadkowi, a ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą.
– Pojazd jest tak zużyty, że stwarza zagrożenie na drodze.
– Koszty eksploatacyjne (paliwo, przeglądu, OC i naprawy) zaczynają przewyższać wartość całego samochodu.
– Auto jest stare i zużyte, a jego stan techniczny uniemożliwia sprzedaż, ponieważ koszty napraw i utrzymania przekraczają wartość pojazdu.

Jak zezłomować samochód?

Złomowanie pojazdu jest procesem fizycznym oraz prawnym. Nie wystarczy przetransportować samochodu na pierwsze lepsze złomowisko aut i wrócić do domu. Procedura złomowania samochodów ma ściśle określony przebieg, a uchybienia mogą pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Jeśli masz problem ze złomowaniem samochodu zadzwoń do nas, nasz skup aut Bydgoszcz służy pomocą! Prawidłowe złomowanie auta przebiega w następujący sposób:

– Należy znaleźć stację demontażu pojazdów posiadającą zezwolenie Marszałka Województwa. Warto też dopytać o warunki, aby móc załatwić wszystko za jednym razem.
– Następnie trzeba udać się na miejsce, mając przy sobie wymagane dokumenty potwierdzające tożsamość właściciela oraz samochodu — dowód osobisty, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne i aktualne ubezpieczenie.
Należy też upewnić się, że numer VIN auta jest dobrze widoczny — potwierdza on bowiem samochód. Jeśli któregoś z tych dokumentów brakuje, należy mieć przy sobie stosowne zaświadczenie z Wydziału Komunikacji lub oświadczenie właściciela.
– Jeśli samochód może jeździć na własnych kołach wystarczy po prostu nim przyjechać. Natomiast gdy nie ma już takiej możliwości należy skorzystać z lawety.
– Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, otrzymamy ze stacji demontażu dokument potwierdzający zezłomowanie samochodu w 3 egzemplarzach — jeden zostaje na stacji, drugi trafia do dotychczasowego właściciela auta, a trzeci należy przedłożyć w Wydziale Komunikacji przy wyrejestrowaniu samochodu.
– Kolejny krok to wizyta w odpowiednim Wydziale Komunikacji i wyrejestrowanie zezłomowanego auta. Na dopełnienie tej formalności jest 30 dni od chwili przekazania auta stacji demontażu. Udając się do urzędu, trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, kartę pojazdu, dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, potwierdzenie opłacenia OC oraz wspomniane już zaświadczenie ze stacji demontażu pojazdów. Podczas składania dokumentów należy uiścić niewielką opłatę skarbową w urzędzie.
– Ostatni punkt to należy powiadomić o złomowaniu samochodu ubezpieczyciela, aby zamknął polisę.

Czy złomowanie kosztuje?

To zależy od stanu samochodu. Przy kompletnych autach nie ponosimy żadnych kosztów, oczywiście prócz tych związanych z dostarczeniem go na miejsce. Zmiana przepisów w 2015 roku zniosła opłatę złomowanie samochodów pochodzących z terenu Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz opłatę recyklingową, która dawniej wynosiła 500 zł.
Jednakże jeśli masa złomowanego pojazdu będzie mniejsza niż 90% nowego samochodu, stacje demontażu mogą pobrać opłatę. Wysokość tej opłaty nie może jednak przekraczać 10 zł za każdy brakujący kilogram.

O czym warto pamiętać, gdy oddajemy samochód na złom?

Najważniejsza sprawa to należy dopełnić wszystkich formalności prawnych, dzięki temu unikniemy ewentualnych konsekwencji finansowych.
Warto też odzyskać część składki ubezpieczeniowej, jeśli auto zezłomowano przed wygaśnięciem polisy. W tym celu należy sprawdzić warunki u swojego ubezpieczyciela.

Czy złomowanie samochodu się opłaca, można zarobić?

Prócz potencjalnego uniknięcia kosztów związanych z utrzymaniem auta zyskujemy niewiele. Praktycznie uniknięcie wielkich wydatków związanych z naprawą jest największą oszczędnością złomowania samochodu.
W czasach, gdy funkcjonowała opłata recyklingowa, stacje demontażu najczęściej zwracały jej część właścicielowi pojazdu (od 200 do 300 zł). Obecnie jednak otrzymamy jakąś symboliczną kwotę rzędu 50 – 100 zł. Dlatego jeśli stacja nie odkupiła żadnych części, to nie ma mowy o żadnym zarobku.
Dlatego złomowanie samochodu to raczej ostateczność, a nie sposób na zarobek.

Jeśli zastanawiasz się nad złomowaniem pojazdu skontaktuj się z nami, może znajdziemy sposób na przedłużenie mu życia lub odkupienia na części.

Zadzwoń! Z przyjemnością doradzimy.
Prowadzimy złomowanie aut Bydgoszcz, czyli skup używanych samochodów na terenie Bydgoszczy i okolic zajmujemy się od lat.

537 160 989

578 361 453