Złomowanie samochodu bez przeglądu – czy jest legalne?

Niektórzy klienci pytają nas o możliwość złomowania swojego auta, czy jest możliwe, bo nie mają ważnego przeglądu technicznego? Czyli nie mają wbitej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, co świadczy o terminowym wykonaniu przeglądu.

Stare, zniszczone auto albo takie, którego naprawy znacznie przekraczają jego wartość i tak do niczego się już nie przyda, chyba, że ktoś je będzie naprawiał lub odkupi z sentymentu.
Ale w normalnych warunkach robienie przeglądu takiemu samochodowi wydaje się bezcelowe.

Warto jednak wiedzieć, jak to wygląda pod względem prawnym. Czy możliwe jest zezłomowanie auta bez przeglądu technicznego?

Zazwyczaj bardzo stare auta nie posiadają ważnego przeglądu, ponieważ często nie są one już używane od jakiegoś czasu. Dlatego ich właściciele nie inwestują w stan techniczny.
Na ważność badań technicznych nie zwraca także uwagi stacja demontażu pojazdów, czyli sprawa wydaje się załatwiona.

Ale uwaga! Jest wyjątek. Jeśli takim staruszkiem przyjedziesz na auto szrot na własnych kołach to musi on posiadać ważny przegląd techniczny. Nie domaga się tego obsługa złomowiska, lecz będziesz poruszać się po drogach publicznych, a w tym celu auto musi mieć ważny przegląd.

Także można oddać auto na złom bez przeglądu technicznego, ale nie zrobisz tego bez ważnego ubezpieczenia OC.
Aktualnie wszystkie auta oddawane na złom muszą posiadać ważną polisę OC. Nie ważne czy są używane czy nie, czy jeżdżą na własnych kołach, czy zostały przywiezione lawetą.

Czasami na złomowanie zostają oddane samochody sprawne techniczne, ale mają kiepski stan blacharski. W przypadku braku aktualnych badań technicznych, takim autem nie można się poruszać. Grozi za to mandat i punkty karne, a czasami nawet i utrata dowodu rejestracyjnego. Istnieje też wysokie prawdopodobieństwo odholowania samochodu na parking policyjny, co jest związane z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów za transport oraz miejsce parkingowe. Nierzadko wydatek ten sięga kilkuset złotych, dlatego lepiej nie ryzykować.

Najlepszym sposobem na dostarczenie samochodu bez przeglądu technicznego do złomowania jest zamówienie auto lawety. Koszt usługi nie jest wysoki, a w niektórych przypadkach może być ona nawet bezpłatna.
Nie warto narażać się na prawne i finansowe konsekwencje jazdy pojazdem bez aktualnych badań technicznych. Nasz auto skup Bydgoszcz oferuje także transport lawetą, zadzwoń!

Jeśli jesteś właścicielem auta, które chcesz zezłomować zadzwoń do nas.
Skupujemy auta w każdym stanie technicznym – uszkodzone pojazdy jak i sprawne. Z ważnym przeglądem lub nie. Działamy na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego, choć najwięcej klientów pochodzi z Bydgoszczy. Służymy także pomocą w przetransportowaniu lawetą.
Zadzwoń i sprawdź!

537 160 989
578 361 453