Złe nawyki kierowców, które przyśpieszają zużycie samochodu

Prawidłowo eksploatacja auta pozwala na znaczne przedłużenie jego życia. Co ważne – dłużej nacieszysz się pojazdem i unikniesz większych wydatków związanych z jego naprawami. Do tego zaoszczędzisz czas i nerwy, bo przecież każda droższa naprawa to wyłączenie auta z użytkowania, no i niezbyt komfortowa sytuacja.

Agresywna eksploatacja samochodu

Do tego można zaliczyć nagminne gwałtowne przyśpieszanie oraz ostre hamowanie, zaliczanie dziur w jezdni, wjeżdżanie na krawężnik z dużą prędkością, zbyt szybkie wchodzenie w zakręty.
To wszystko przykłada się do szybszego zużycia pojazdu oraz do uszkodzenia.

Wpadając w dużą dziurę możesz zniszczyć oponę, felgę i elementy zawieszenia, bywa że w obu kołach po tej samej stronie pojazdu, ponieważ wpadły w tą samą dziurę.
Ostra jazda sprawi, że silnik się przegrzewa, co może doprowadzić do uszkodzenia głowicy lub cylindrów.

Zbyt wysokie obroty silnika na zimno

To poniekąd pokrywa się z wcześniejszym punktem, tylko, że teraz mamy do czynienia z zimnym silnikiem, a to znacznie przyśpiesza jego zużycie. Na zimnym silniku nie przekraczaj 2000 obrotów.

Zbyt niskie obroty

I znowu te obroty silnika… Tak tak, zbyt niskie obroty także są szkodliwe. Każde złożone urządzenie ma swoje optymalne warunki pracy. Jeśli zaś chodzi o obroty to zbyt niskie przyłożą się do przedwczesnego zużycia między innymi układu korbowo-tłokowego, dwumasowego koła zamachowego, łańcucha rozrządu.

Możesz zastanowić się – co w takim razie z ideą ecodriving’u, która zaleca jazdę na niskich obrotach. Tak, spokojna jazda, czyli na niskich obrotach przyczynia się do oszczędności na paliwie ale nie mogą to być zbyt niskie obroty.
Na niskich obrotach jeździmy tylko na spokojnej drodze, gdzie nie trzeba przyśpieszać.

Ignorowanie niepokojących dźwięków

Różne nietypowe dziwne dźwięki jak dudnienie, stukanie czy buczenie mają przyczynę. Dają znać o zużytej części. Nie ignoruj ich, ponieważ to może skończyć się poważną awarią, nawet gdzieś daleko od domu, albo i wypadkiem na drodze.

Ręka na lewarku skrzyni biegów

Taki systematyczny nacisk na skrzynię jest dla niej szkodliwy. Nacisk to jedna rzecz, ale często ręka wykonuje delikatne nieświadome ruchy, które dodatkowo przyśpieszają zużycie skrzyni.
W ten sposób możemy uszkodzić wybierak, zacznie się zacinać, a wrzucenie biegu stanie się coraz cięższe. Kolejny element, który może ulec uszkodzeniu to synchronizatory, a to objawia się zgrzytami podczas zmiany biegów.

Nie używanie hamulca ręcznego

Jeśli posiadasz samochód z automatyczną skrzynią biegów pamiętaj, aby po jego zaparkowaniu na pochylonym terenie użyć hamulca ręcznego. Dzięki temu zmniejszasz zużycie skrzyni, ponieważ bez użycia hamulca cały ciężar auta spoczywa na mechanizmie blokady wału wyjściowego skrzyni biegów.

Trzymanie nogi na sprzęgle

Częste trzymanie lewej nogi nad sprzęgłem jest dla niego szkodliwe. Kierowca nie wie na ile jego stopa lewituje nad pedałem, a na ile delikatnie go naciska. Nawet bardzo delikatny nacisk może sprawić, że sprzęgło pracuje, czyli powstaje efekt podobny do jazdy na półsprzęgle. W ten sposób można bardzo szybko uśmiercić sprzęgło. Może ono wytrzymać tylko 10 – 20 tysięcy kilometrów i czeka nas kosztowna naprawa.

Częsta jazda na rezerwie

Warto nie czekać do zapalenia się kontrolki sygnalizującej pusty bak. Gdy wskaźnik poziomu paliwa dojdzie do 20% odwiedź stację paliw.

Jeżdżąc z pustym zbiornikiem możemy doprowadzić do uszkodzenia pompy paliwa, sprawić, że zbiornik zacznie rdzewieć, no i zanieczyścić układ paliwowy.
A jeśli dojdzie do nagłego spadku jakości mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku z doładowaniem, to w skrajnym przypadku wysoka temperatura w komorze spalania może doprowadzić do wypalenia tłoka. Jest to dość kosztowna naprawa.

Jako ciekawostkę dodamy, że u osób, które postępowały w ten sposób najczęściej słyszeliśmy wytłumaczenia – dzięki temu samochód jest lżejszy i mniej spala. To takie kosmiczne podejście do ecodrivingu! 😉

Jak zwykle dziękujemy za uwagę i zapraszamy każdego kto chce sprzedać używane auto lub myśli, aby oddać auto na złom. Prowadzimy skup używanych samochodów na terenie Bydgoszczy i okolic. Zajmujemy się skupem samochodów w każdym stanie, każdej marki. Po auto możemy podjechać lawetą. Z nami się dogadasz!

537 160 989

578 361 453