Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dopuszczalne, ale…

Latem na polskich drogach spotkać można wiele pojazdów rolniczych, które zazwyczaj są bardzo powolne. Często ich prędkość optymalna wynosi kilkanaście kilometrów na godzinę, co oznacza, że za nimi tworzy się niezły „sznurek” aut.
Jeśli weźmiemy pod uwagę odcinki trasy, na których podwójna linia ciągła rozciąga się na wiele kilometrów, to jazda taką trasą może być bardzo męcząca. Oczywiście sytuacja dotyczy dróg krajowych.

Ale jest światełko w tunelu! Można wyprzedzać na podwójnej linii ciągłej, lecz przy zachowaniu specjalnych warunków.

1. Kierowca musi zachować szczególną ostrożność.
2. Podczas manewru nie można najechać na linię podwójną ciągłą, co oznacza pozostanie na tym samym pasie ruchu.

W praktyce oznacza to, że rower damy radę wyprzedzić (przy zachowaniu metrowego odstępu pomiędzy pojazdami). Niestety z traktorem już nie będzie tak łatwo. Sytuację ratuje fakt, że przepisy ruchu drogowego zobowiązują kierowców pojazdów wolnobieżnych i ciągników rolniczych do zjechania możliwie najbliżej prawej krawędzi jezdni dla ułatwienia manewru wyprzedzania.

Dla przypomnienia pojazd wolnobieżny powinien być oznakowany z tyłu czerwonym trójkątem.

Ale jeśli podwójnej ciągłej towarzyszy znak „zakaz wyprzedzania” wtedy nie ma co myśleć o wyprzedzaniu pojazdów wolnobieżnych.
To samo dotyczy dojazdu do niebezpiecznego zakrętu, wierzchołka wzniesienia oraz na skrzyżowaniu (oprócz skrzyżowania o ruchu okrężnym).

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy!
Prowadzimy skup i sprzedaż używanych samochodów na terenie Bydgoszczy oraz okolic. Oferujemy pojazdy używane w atrakcyjnych cenach.