Warto sprawdzić w samochodzie przed dłuższym wyjazdem

Zanim wyruszysz w dłuższą drogę warto sprawdzić kilka rzeczy w samochodzie. Dotyczy to nie tylko wakacyjnych wyjazdów. Dbaj o samochód, a zaoszczędzisz czas, pieniądze i zdrowie, bo mniej się będziesz denerwować 🙂

Poziom oleju

Zbyt niski poziom oleju oznacza niewłaściwe smarowanie silnika, co grozi jego zatarciem i drogą naprawą.
Niektóre modele silników podczas większych obciążeń (holowanie przyczepy albo górskie drogi) spalają olej w takiej ilości, że trzeba go uzupełnić. Lepiej przed wyjazdem nalać oleju pod górną kreskę na bagnecie.

Poziom płynu chłodzącego

To też element samochodu, na który rzadko zwraca się uwagę. Pewnie rzadziej niż na poziom oleju w silniku. Poniekąd to można tłumaczyć tym, że problemy z układem chłodzenia są sporadyczne.
Warto sprawdzić poziom płynu na zbiorniczku wyrównawczym, aby płyn mieścił się pomiędzy kreseczkami.
Zwróć też uwagę na kolor, jeśli płyn chłodzący będzie ciemny to może oznaczać usterkę – może przedostawać się do niego olej lub spaliny, np. przez uszkodzoną uszczelkę pod głowicą.

Stan opon

Zbyt niski bieżnik to podstawowa sprawa, ale zwróć też uwagę na pęknięcia opony tak na czole, jak i po bokach.
Rozerwanie opony przy większej prędkości, już nawet w okolicy 50 km/h może skończyć się tragicznie. Możesz stracić kontrolę nad torem jazy, auto może wpaść na pobocze lub przeciwny pas ruchu.

Ciśnienie w oponach

Zbyt niskie ciśnienie sprawi że auto będzie mniej stabilne, wydłuży się tor hamowania, no i samo ogumienie będzie szybciej się zużywało.
A pamiętaj, że na wakacje jedziesz zazwyczaj dodatkowo obciążonym samochodem. Dlatego ciśnienie należy zwiększyć.
Jakie powinno być ciśnienie przy określonym obciążeniu pojazdu znajdziesz zazwyczaj na nalepce od pokrywy wlewu paliwa.

Koło zapasowe lub zestaw naprawczy

Sprawdź w jakim stanie jest koło zapasowe, a jeśli zamiast niego posiadasz zestaw naprawczy to jemu dokonaj inspekcji.

Lewarek i klucze do kół

Bez tego nie zmienisz uszkodzonego koła na zapasowe.
Prócz lewarka i kluczy warto sprawdzić czy musisz mieć specjalną nakładkę. To ma miejsce jeśli masz specjalne śruby antykradzieżowe.

Hamulce

Znajdź spokojną drogę, szeroką, na której możesz rozpędzić się do 90 km/h i gdy upewnisz się, że w okolicy nie ma nikogo na drodze wdepnij pedał hamulca do oporu. Sprawdzić zachowanie auta, czy ABS odpowiednio reaguje.

Żarówki

Jeżdżąc po mieście można nie zauważyć przepalonej żarówki. Także warto sprawdzić przed wyjazdem, aby potem zaoszczędzić czasu na trasie.

Polisa ubezpieczeniowa i przegląd

Bez ważnej policy OC oraz okresowego badania technicznego lepiej nie jeździć. Grozi to mandatem oraz zakończeniem podróży.

Jak zwykle dziękujemy za uwagę i liczymy, że ktoś skorzysta z naszej wiedzy i zaoszczędzi mu to problemów. Motoryzacja to nasz konik od lat.
Zapraszamy każdego kto chce sprzedać używany samochód w Bydgoszczy lub myśli, aby oddać auto na złom. Prowadzimy skup używanych samochodów na terenie Bydgoszczy i okolic. Zajmujemy się skupem aut w każdym stanie i każdej marki. A po kupowany samochód możemy podjechać lawetą.
Z nami się dogadasz! Dzwoń śmiało!

537 160 989

578 361 453