Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nawet jeśli nie korzystasz z auta

Poruszamy temat o którym nie każdy wie. Co rusz spotykamy klientów, którzy sprzedając swoje bardzo leciwe auta bez ważnego ubezpieczenia OC są zdziwieni, że OC jest wymagane.
Ten temat wiąże się z ogólnie pojętym złomowaniem samochodu. Niektórym osobom wydaje się, że skoro ich auto nie jest na chodzie i niedługo się go pozbędą na złom, to po co przedłużać polisę OC? Niestety ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, obojętnie czy auto używasz i czy jest ono sprawne. Skoro pojazd jest zarejestrowany w urzędzie musisz płacić za niego OC. W innym wypadku grozi kara finansowa.

Właściciel auta powinien pamiętać, że bardzo bolesna może być nie tylko sama grzywna nałożona przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale także odszkodowanie, które w wypadku braku posiadania obowiązkowej polisy OC musi pokryć sprawca wypadku. A zazwyczaj właściciel jeździ swoim pojazdem.
Trzeba jeszcze dodać, że dochodzą prócz pokrycia poczynionych szkód materialnych są jeszcze koszty renty oraz leczenia i rehabilitacji, a w uzasadnionych przypadkach nawet zadośćuczynienie za utracone przez poszkodowanego korzyści majątkowe.

W 2021 roku za brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni właścicielom samochodów osobowych groziło 5600 zł.
Także sprawa jest poważna. Warto pamiętać o OC.

Samochodu osobowego w naszym kraju nie da się czasowo wyrejestrować. Jest to możliwe w ograniczonym stopniu dla pojazdów ciężarowych, ciągników samochodowych, autobusów, przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz pojazdów specjalnych.

Dlaczego muszę płacić OC skoro nie używam auta?

Są ku temu różne powody. Samochód, który jest długo nieużywany i stoi zaparkowany na jakimś podjeździe lub wzniesieniu może po prostu się stoczyć i wyrządzić szkody.
Ktoś może otwierać drzwi i uszkodzić nimi pojazdy stojące obok.
Bywa, że auto zostanie skradzione i złodziej narobi szkód, wtedy pokrywane są one z OC.
Sporadycznie zdarza się też, że wystąpi sytuacja, gdy jednak musimy skorzystać z auta, które planowaliśmy nie używać.

Kiedy mogę wyrejestrować nieużywane auto, aby nie płacić OC?

Zwolnienie z obowiązku opłacania składek ubezpieczenia OC wystąpi dopiero wtedy, gdy wyrejestrujemy nieużywany samochód. Można to zrobić w przypadku:

– wywozu samochodu z Polski i jego sprzedaży za granicami kraju,
– zezłomowania samochodu,
– kradzieży samochodu,
– trwałej utraty pojazdu (pożar lub powódź),
– po zarejestrowaniu samochodu jako pojazd historyczny.

Ciekawe czy właściciel Renault 12 ze zdjęcia ma opłacone OC? 😉

Zapraszamy do nas. Nasz auto skup Bydgoszcz prowadzi skup każdego samochodu na terenie Bydgoszczy i okolic. Możesz nawet nie mieć OC, dogadamy się! Oferujemy atrakcyjne ceny.