Samochód nie koń, a kopie – co począć z takim okazem?

Bywa czasami, że gdy dotkniesz karoserię swojego samochodu otrzymujesz zastrzyk energii 😉 Mam na myśli kopnięcie prądem. Mała dawka energii elektrycznej, ale bardzo nieprzyjemna. Jak temu zaradzić?

Kopnięcie prądem to efekt wymiany ładunków elektrycznych, które nagromadziły się na karoserii samochodu, tapicerce i często także na ubraniu kierowcy.

Skąd się bierze prąd na karoserii? To bardzo mały prąd, a powstaje w wyniku oporu powietrza. Cząsteczki powietrza trą o nadwozie. Nadwozie szczególnie podatne jest po burzy (najonizowane powietrze) lub zimą, gdy jest suche powietrze.
Podobnie jest z oponami, one trą o nawierzchnię.

Poza tym nośnikiem ładunków są osoby podróżujące w aucie, zwłaszcza ubrane w wełniane ciuchy lub polary, a gdy dodamy do tego fotele samochodu z syntetycznych materiałów to o ładunek nietrudno.

Dawniej stosowano w autach gumowe paski. Może kojarzysz takie krótkie czarne ogonki, które starsze auta ciągnęły po ziemi.
Ale to do końca nie rozwiązywało problemu, ponieważ ładunki elektryczne pozostawały na ubraniach osób podróżujących w kabinie.

Co można ustrzec się kopania prądem podczas wsiadania lub wysiadania z samochodu?

Jak pewnie zauważyłeś/aś problem pojawia się w momencie wsiadania lub wysiadania z auta. Można kombinować z noszeniem ubrań, które tak łatwo się nie elektryzują, ale jest kilka trików, które pozwolą uniknąć „pokopania”.

1. Możesz chwytać klamkę samochodu przez rękaw.

2. W momencie wysiadania z pojazdu trzymaj jakiś metalowy element swojego pojazdu, najprościej słupek lub dach.

3. Przed wejściem do samochodu dotknij go metalową częścią kluczyka, oczywiście trzymając go palcami.

Proste triki, ale ułatwiają życie, gdy auto na nas się wyżywa 😉

Jeśli znasz jakieś sposoby daj znać, my dziękujemy za uwagę, a jak masz samochód na sprzedaż zapraszamy do nas! Nawet jeśli myślisz o jego zezłomowaniu, lepiej najpierw nas zapytaj, może damy mu drugie życie, a Ty dostaniesz lepsze pieniądze? Prowadzimy skup używanych samochodów na terenie Bydgoszczy i okolic. Zajmujemy się skupem aut w każdym stanie i każdej marki. Po kupowany samochód możemy podjechać lawetą.
Z nami się dogadasz! Dzwoń śmiało!

537 160 989

578 361 453