Samochód musi jeździć albo będziesz go naprawiać

Wiele z poniższych przypadłości posiadają samochody długo stojące w auto komisach, albo gdy właściciel kupił drugi samochód, a stary stoi pod oknem kilka miesięcy, bo jest problem ze sprzedażą (może zbyt wysoka cena).

Także uważajcie i zapraszamy do nas, każde nasze auto jest zadbane!

Samochody projektuje się po to, aby jeździły, a nie żeby stały. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy auto odpowiednio przygotujemy i zakonserwujemy, jak eksponaty w muzeum. No ale przecież nasz pojazd nawet jeśli ma swoje lata nie służy do podziwiania w gablocie.

Pierwsze negatywne objawy stwierdzisz zostawiając auto na dłuższy czas, przykładowo wylatując na wakacje. Może się okazać, że akumulator jest do wymiany, a hamulec ręczny zapieczony na amen.

Akumulator rozładowuje się samoistnie, są też jakieś alarmy i zegarki które pobierają energię. Głęboko rozładowany akumulator może nie nadawać się do naprawy. Akumulator musi być ładowany przynajmniej raz w miesiącu.

W dłuższym okresie czasu szkodzić zaczyna wilgoć, która atakuje nie tylko widoczne elementy nadwozia, ale i różne zakamarki jak hamulce czy układ wydechowy.

Po kilku dniach postoju na tarczach hamulcowych można zauważyć rdzawy nalot. Na początku jest niegroźny, wystarczy ruszyć i zahamować, aby został usunięty. Ale przy dłuższym postoju tarcze mogą nadawać się tylko do wymiany.

A jak znacznie dłużej postoi samochód to:

– Jednostajny nacisk powoduje odkształcanie się opon. Dodatkowo problem może spotęgować niskie ciśnienie w kołach.

– Wilgoć przenika do wnętrza i od środka zaczyna czynić szkody.

– Ptasie odchody lub żywica z drzew niszczą lakier.

– Skoro mowa o zwierzynie to do takiego „porzuconego” auta lubią zaglądać różne małe ssaki. Robią domek pod maską przy okazji podgryzają i uszkadzają różne elementy.

– Pamiętać należy od okresowej wymianie płynów. To nic, że pojazd nie jeździł, bo ważny jest upływ czasu. Każdy płyn ma określony czas przydatności do użycia.

– Nawet dwa tygodnie postoju wystarczą, aby korozja zaczęła łożyska trawić. Czyli może szybko okazać się potrzeba wymiany łożysk.

– Zaciągnięty ręczny hamulec po dłuższym postoju wymagać będzie rozbiórki i czyszczenia.

Czy wystarczy uruchomienie na trochę silnika na postoju?

Nie, ponieważ tego typu działanie przyniesie więcej szkody niż pożytku. W pierwszych sekundach pracy smarowanie jest słabe, a krótka praca silnika na postoju nie pozwoli na osuszenie auta z wilgoci. Wręcz przeciwnie – to doprowadzi nową dawkę wody do układu wydechowego.

Co zatem zrobić aby utrzymać auto w dobrej kondycji?

Należy regularnie wyjeżdżać na przejażdżkę, przynajmniej taką, aby rozgrzał się całkowicie silnik.

Zajmujemy się także skupem pojazdów na terenie Bydgoszczy i okolic. Jak zwykle na koniec zapraszamy do kontaktu. Oferujemy używane samochody w bardzo dobrych cenach.