Samochód i gorące dni

W bardzo słoneczne dni samochód pozostawiony w pełnym słońcu na dłuższy czas narażony jest na różnego rodzaju uszkodzenia. Najbardziej dotkliwie odczuje to lakier samochodu i akumulator. Zdarza się, że niewielkie usterki prowadzą później do poważniejszych problemów z autem. Warto więc zastanowić się, jak dbać o swój samochód w ostrym słońcu.

Dobre miejsce parkingowe

Pierwsze co możemy zrobić w upalne dni to wybór odpowiedniego miejsca parkingowego. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawianie auta w garażu lub pod zadaszoną wiatą. Ale nie każdy ma taką możliwość.
Mieszkając w blokach przez dłuższy czas możecie zaobserwować różne miejsca parkingowe pod chmurką i ocenić jaki jest stopień nasłonecznienia danego miejsca. Można wypatrzeć takie miejsca parkingowe, które przez większość czasu pozostają w cieniu.

Warto pamiętać, że promienie słoneczne negatywnie wpływają na lakier samochodu powodując jego blaknięcie, co również tyczy się plastikowych elementów wewnątrz i na zewnątrz oraz tapicerki.

Dodatkowo pozostawianie samochodu w ostrym słońcu może też negatywnie wpłynąć na elektrykę w samochodzie. Nagrzane do temperatury 50 czy 60°C, układy elektryczne w samochodzie potrafią się szybciej zepsuć.

Maty ochronne

To jeden z najbardziej popularnych sposobów zabezpieczeń. Maty na przednią szybę są w miarę skuteczne, świetnie odbijają promienie słoneczne, dzięki temu wnętrze pojazdu się nie nagrzewa, kokpit i tapicerka są chronione przed blaknięciem oraz zapobiegamy nadmiernemu nagrzaniu układu elektrycznego.
Dodatkową zaletą takiej maty na przednią szybę jest zimowe zastosowanie – dzięki niej zaoszczędzimy sporo czasu na skrobaniu przedniej szyby.

Rolety ochronne

Kolejnym sposobem jest stosowanie ciemnych rolet wewnętrznych. Dostępne są na każdą z szyb. Jest to praktyczne, ponieważ rolety można wykorzystać również jako osłona przed słońcem w czasie jazdy. Poza tym rolety w przeciwieństwie do mat ochronnych na przednią szybę, montowane są wewnątrz samochodu, więc nie dostaną się w niepowołane ręce.

Oba rodzaje zabezpieczeń szyb – maty na przednią szybę oraz rolety wewnętrzne – to dobre i tanie sposób na zabezpieczenie wnętrza samochodu przed ostrym słońcem. Jednakże nie chronią one lakieru przed negatywnym wpływem promieni słonecznych.

Pokrowiec ochronny na auto

Pokrowiec zapewni najlepszą ochronę dla auta podczas upalnych dni. Pokrowce na samochody królowały na naszych parkingach za czasów PRL-u. Na blokowych osiedlach często można było spotkać toporne plandeki wykonane z brezentu, które leżały na dużych fiatach, maluchach czy wartburgach.
Dzisiejsze pokrowce wykonywane są z lżejszych i bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów, które w stu procentach chronią lakier i wnętrze samochodu przed promieniami słonecznymi.
Samochód pozostawiany pod chmurką narażony jest na wiele czynników zewnętrznych, które mają na niego negatywny wpływ. To wymienione wcześniej promienie słoneczne oraz ptasie odchody, pyłki, kurz i deszcz.

Przed zakupem pokrowca warto sprawdzić z jakich materiałów jest wykonany. Ważne jest, aby pokrowiec posiadał warstwę nieprzepuszczającą promieni UV. Kolejnym ważnym aspektem jest przepuszczalność powietrza – pokrowiec musi oddychać. Latem nie wszystkie dni są słoneczne, zdarzają się też dni deszczowe. Jeżeli pokrowiec nie będzie odpowiednio wentylowany na samochodzie szybko pojawią się ogniska korozji.

Ochrona lakieru

Wykorzystanie pokrowca ochronnego to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie auta przed szkodliwym działaniem słońca. Ale są też alternatywne sposoby. Polecamy wosk jako zabezpieczenie lakieru. Wiele osób uważa, że wosk samochodowy to duży wydatek. Nic bardziej mylnego, dostępne są woski w spreju, które kosztują mniej niż 50 złotych. Nałożenie wosku to jakieś 20 minut na nałożenie powłoki i polerowanie. To zabezpieczy lakier w samochodzie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych nawet na kilka tygodni.

Jak zwykle na koniec zapraszamy do kontaktu. Oferujemy używane samochody w bardzo dobrych cenach. Zajmujemy się także skupem pojazdów na terenie Bydgoszczy i okolic.