Rusza produkcja aut w zakładach Moskwicza

Nie będą to takie zabytki jak na prezentowanym zdjęciu, ale samochody w bardzo ograniczonej konfiguracji, takiej sprzed dziesiątek lat, dosłownie.

Zakłady Moskwicz powstały w 1930 roku i produkowały pod tą marką samochody osobowe oraz wyścigowe. W 2006 roku zbankrutowały i przejął je Renault, który produkował tam samochody Dacia Logan i sprzedawał je pod własną marką.

Renault całkowicie wycofało się z Rosji w maju, w związku z presją świata wynikającą z napaści Rosji na Ukrainę. Za symbolicznego 1 rubla Francuzi sprzedali wszystkie swoje udziały w AwtoWAZ-ie (firmie produkującej Łady). Renault oddało także własny zakład produkcyjny w Moskwie.
Tak na marginesie – ponad 400 firm wycofało się z rynku rosyjskiego od czasu rozpoczęcia wojny przez Rosjan, pozostawiając po sobie aktywa warte miliardy dolarów. Ale aktywa to nie wszystko. Zaraz się o tym przekonasz.

Mer Moskwy Siergiej Sobianin zapowiedział, że w pierwsze samochody marki Moskwicz zostaną wyprodukowanie w grudniu i będzie to około 600 sztuk, w tym 200 o napędzie elektrycznym. Natomiast plany na rok 2023 zakładają wyprodukowanie około 50 tys. samochodów. Jest to niewiele jak na tak chłonny rynek oraz na trwające od wielu miesięcy kłopoty z kupnem nowego samochodu.

Ponoć nie tylko Moskwicz powróci, lecz także Wołga i Pobieda. Taki krążą plotki.
Podobnych działań w Rosji jest więcej. Koncern Rostiech poinformował na początku listopada o wznowieniu produkcji lodówek sowieckiej marki Mir. Zgadniecie kiedy je ostatnio produkowano? 30 lat temu, czyli technologicznie to jest bida z nędzą.

I teraz właśnie wisienka na torcie – Efekty wycofania się firm z Rosji są ogromne. Gdy Renault oddało swoje zakłady Rosjanom to zabrało wszystkie prawa do produkcji samochodów, które wykorzystywały francuskie technologie. Wstrzymano też dostawy francuskich części.
To sprawiło, że cała produkcja samochodów stanęła i to nie tylko w zakładzie Renault, ale również fabrykach AwtoWAZ. Te ostatnie dopiero w czerwcu w dość ograniczonych ilościach wznowiły produkcję starych modeli Łady.
Zaczęli produkować nowe samochody:

  • bez poduszek powietrznych,
  • bez systemu ABS,
  • szyby mają na korbki,
  • silniki w najsłabszych wersjach, takich sprzed wielu lat.

Nie dość, że bardzo mało produkują, to jeszcze modele które pozbawione są standardów bezpieczeństwa obowiązujących od co najmniej kilkunastu lat.

A jeśli chodzi o bezpieczeństwo to zapraszamy do nas – skupujemy każde auto, nawet to, które jest uszkodzone. Przyjedziemy po nie lawetą.
Zadzwoń! Nasz auto skup daje dobrą ofertę w Bydgoszczy. Skupem aut zajmujemy się od lat, wyceniamy rzetelnie, dzwoń śmiało, dogadamy się!

537 160 989

578 361 453