Recykling samochodów jest niezwykły

Czy wiesz, że wśród produktów konsumenckich to właśnie auto jest produktem, który podlega najskuteczniejszemu recyklingowi?
Można by pomyśleć, że to makulatura lub puszki, tymczasem ponad 95% samochodów przechodzi ten proces na końcu swojej egzystencji.

Recykling jest tak popularny z dwóch powodów – przepisy oraz opłacalność. Dorzućmy jeszcze łatwość wykonania takiego zabiegu.

Różne źródła podają, że podczas odzysku stali z recyklingu aut zanieczyszcza się o 75% mniej wody i aż od prawie 90% mniej powietrza, niż ma to miejsce podczas normalnego wydobycia i przetwarzania rudy metali.

Coraz popularniejsze w konstrukcji aut jest aluminium. Dzięki temu pojazd jest lżejszy, ale aluminium jest droższe niż stal, za to jest proste do odzyskania podczas recyklingu.

To właśnie przemysł motoryzacyjny ofiarował nam recykling. Już dawno temu ludzie zauważyli, że opłacalne jest odzyskiwanie zasobów i wdrożenie systemowych rozwiązań.

Z opon robi się asfalt oraz inne nawierzchnie, a nawet sandały. Część przetworzonego ogumienia można też wykorzystywać jako dodatek do paliwa opałowego (TDF, czyli Tire-Derived Fuel).

Najtrudniej przetwarza się szyby samochodowe i część tworzyw sztucznych używanych w produkcji aut. W szybach znajduje się cienka warstwa folii, a czasami metal służący do ogrzewania szyb.

Jeśli chodzi o plastiki to część z nich poddaje się recyklingowi łatwo, ale są tez i oporne. To bardzo ważny element recyklingu, bo udział tworzyw sztucznych w konstrukcji pojazdów wciąż rośnie.

Samochód oddany na złomowisko na początku jest ograbiany ze wszystkich sprawnych części. Obrót częściami używanymi to także dochodowa gałąź gospodarki, a do tego wspierająca ekologię. Mówimy tu o reflektorach, lusterkach, zderzakach i innych częściach, które często uszkadza się podczas kolizji drogowych.

Następny krok to demontaż pozostałych podzespołów jak silnik, wnętrze, elementy zawieszenia, przeniesienie napędu itp.

Gdy auto jest „oczyszczone” trafia do zgniatarki, aby obniżyć koszty transportu w czasie do huty, gdy zostanie przetopione.

Pozostałe części są rozdzielane przy użyciu elektromagnesów. Części jadą na pasie transmisyjnym, a pole magnetyczne wyłapuje to co wykonane zostało ze stali. Następne jest odsysanie lekkich elementów przy pomocy specjalnych odkurzaczy, także na pasach transmisyjnych. To najprostszy i najbardziej skuteczny sposób segregacji materiałów.

W przyszłości największym wyzwaniem będzie przetwarzanie akumulatorów oraz plastików. Wciąż rosną góry tworzyw sztucznych i nie wiadomo do końca co z nimi zrobić. Nie każdy plastik można łatwo, czyli tanio przetworzyć.

Recykling akumulatorów to wielkie wyzwanie. Póki co samochodów elektrycznych jest jeszcze niewiele, a cykl życia akumulatorów jest dość długi. Nawet kiedy samochód zostaje skazany na „śmierć technologiczną”, bo nikt nie chce już nim jeździć, akumulatory mogą mieć około 70% wydajności.

Najlepszą ekologią jest korzystanie z aut przez bardzo długi czas, zamiast ich złomowanie i kupno nowego pojazdu. Ten nowy samochód może spalać mniej benzyny, albo i wcale, bo będzie elektryczny. Ale do produkcji tego nowego pojazdu zużyto mnóstwo energii oraz zanieczyszczono środowisko. Wytworzenie potrzebnej energii do produkcji aut także zanieczyszcza środowisko.

Dlatego cieszymy się, że mamy wkład w ochronę środowiska 🙂
Kupno samochodów używanych Bydgoszcz i okolice, zapraszamy! Polecamy sprawdzone auta używane.