Popularne metody kradzieży samochodów – na co zwrócić uwagę, aby być bezpieczniejszym
Chociaż ilość przestępstw związanych z kradzieżą samochodów w naszym kraju jest o wiele mniejsza niż w latach dziewięćdziesiątych, kilka tysięcy właścicieli corocznie traci swoje pojazdy. Warto wiedzieć jak pracują złodzieje, ponieważ znając ich metody można w dużym stopniu uniknąć kłopotów.
Na przestrzeni lat, najczęstszym sposobem kradzieży samochodów było wtargnięcie na siłę i fizyczne naruszenie zabezpieczeń kierownicy oraz stacyjki. Ale od momentu wprowadzenia immobilizerów, kradzież pojazdu stała się bardziej złożona i wymagała posiadania odpowiedniego sprzętu elektronicznego i wiedzy umożliwiającej efektywne złamanie systemów zabezpieczeń.
Niestety nie wynaleziono jeszcze doskonałego zabezpieczenia przed kradzieżą, samochody nadal znikają – nawet z parkingu pod stałym nadzorem. Ale czasami proste środki, takie jak pamiętanie o zabieraniu klucza przy opuszczaniu pojazdu, nawet w sytuacjach kryzysowych, czy noszenie klucza w sposób utrudniający jego wyciągnięcie przez kieszonkowca, mogą sprawić wiele trudności złodziejom. Poniżej znajdziesz ogólny opis różnych sposobów kradzieży aut.
Kradzież auta na Gameboya
Jakiś czas temu zrobiło się głośno o kradzieżach pojazdów metodą „na Gameboya”. Wykorzystuje się tu elektroniczne urządzenie umieszczone w obudowie przypominającej Gameboya (starą przenośną konsolę do gier), które potrafi przełamać zazwyczaj transmitowany przez kluczyk kod dostępowy do samochodu i zapisać go w swojej pamięci, umożliwiając płynne uruchomienie silnika lub ponowne otwarcie drzwi. Ponieważ to urządzenie omija fabryczne zabezpieczenia określonych modeli pojazdów, jedynym efektywnym środkiem zaradczym jest zainstalowanie dodatkowych zabezpieczeń, takich jak immobilizer czy system odcinający dopływ paliwa lub zapłon.
Kradzież samochodu poprzez gniazdo OBD
Nie każdy system uprawniający do dostępu można łatwo pokonać. Zadanie to jest ułatwione, jeśli złodziej ma dostęp do wnętrza pojazdu i zdoła podłączyć interfejs serwisowy do gniazda OBD. To umożliwia uruchomienie silnika lub „nauczenie” kodów kluczyka do samochodu. Aby skomplikować lub nawet uniemożliwić kradzież pojazdu, można zainstalować nieoryginalny immobilizer. Mniej skomplikowanym rozwiązaniem jest zamocowanie mechanicznej blokady na złącze OBD.
Niektórzy wpadli na jeszcze ciekawszy pomysł – ukrywają to gniazdo lub zamieniają miejscami jego piny, co zakłóca komunikację lub prowadzi do spalenia podłączonego do niego urządzenia.
Kradzież auta na walizkę
Systemy bezkluczowego dostępu ułatwiają codzienne życie użytkownikom pojazdów, ale jednocześnie stwarzają ryzyko kradzieży auta. Złodzieje, posługując się dwoma transmiterami sygnału (inaczej nazywanymi „walizkami”), mają możliwość „przekonania” elektroniki pojazdu, że właściciel znajduje się bezpośrednio przy klamce. Jeden złodziej z walizką stoi przy oknie domu, za którym leżą kluczyki, a drugi z walizką stoi przy samochodzie. Wtedy wystarczy pociągnąć za klamkę, a zamki otwierają się.
W celu ochrony zaleca się nie trzymać kluczyka w pobliżu okien i drzwi wejściowych do domu. Szanse na przechwycenie sygnału można zminimalizować poprzez przechowywanie kluczyka w specjalnym etui, albo instalację dodatkowego systemu zabezpieczającego (np. aktywującego kluczyk po dwukrotnym stuknięciu dłonią w kieszeń) lub wyłączenie funkcji bezkluczowego dostępu. W warunkach domowych warto przechowywać kluczyk w metalowej puszce, która absorbuje sygnał.
Sposób kradzieży auta na kolec
Przebicie opony i utrata powietrza w samochodach wymusza konieczność zatrzymania się i dokonania wymiany koła lub skorzystania z zestawu naprawczego. W takiej sytuacji wielu kierowców skupia się na rozwiązaniu problemu i czasami zostawia kluczyk w stacyjce. Złodziej umieszcza przedmiot pod jednym z kół, który spowoduje uszkodzenie opony, a gdy kierowca opuści pojazd, złodziej wskakuje za kierownicę i odjeżdża.
Kradzież samochodu na butelkę
Alternatywą dla kradzieży auta na kolec jest metoda polegająca na umieszczeniu między nadkolem a oponą jakiegoś przedmiotu, który generuje intensywny i podejrzany hałas – na przykład plastikowej butelki. Sprawcy liczą na to, że kierowca, wysiadając w pośpiechu, zapomni o wyłączeniu silnika lub wyłączy silnik, lecz zostawi kluczyk w stacyjce. Aby zdobyć jak najwięcej czasu na zajęcie miejsca za kierownicą, złodzieje umieszczają butelkę nad prawym tylnym kołem.
Kradzież samochodu na drut
Aby wygenerować hałas, złodzieje mogą posłużyć się również drutem, który umieszczają w okolicach koła. Gdy uciążliwe dźwięki przyciągną uwagę kierowcy, ten zatrzymuje się, a wtedy jest okazja na kradzież pojazdu. Podobnie jak dwie wcześniejsze metody, technika „na drut” może być stosowana również, aby ukraść torebkę lub inne cenne przedmioty zostawione na fotelu.
Sposób na kradzież kluczyków
Jednym z najłatwiejszych sposobów na zdobycie samochodu to po prostu kradzież kluczyków. Do przeprowadzenia takiej akcji konieczny jest kieszonkowiec, który będzie zdolny ukraść klucze z kieszeni spodni, kurtki, torebki lub plecaka. Kradzież kluczyków jest ułatwiona, gdy są one przechowywane tuż przy drzwiach wejściowych do domu. Niestety, przypadki sprawdzania w nocy, czy drzwi są otwarte w kolejnych mieszkaniach w bloku nie należą do rzadkości. W razie trafienia na taką okazję, złodzieje w cichy sposób kradną wszystko, co jest w zasięgu ich rąk. Aby się obronić przed kradzieżą kluczyków, warto nosić je przy sobie (najlepiej w przedniej kieszeni spodni) lub w jednej z wewnętrznych kieszeni torebki lub plecaka. Dodatkowym zabezpieczeniem może być przypięcie kluczyka. W domu nie przechowujmy kluczyka tuż przy drzwiach i ukrywajmy go w miejscu mało oczywistym (szafka przy drzwiach do tego się nie nadaje…). A poza tym warto wdrożyć pożyteczny nawyk – zawsze zamykamy na klucz drzwi od mieszkania.
Kradzież samochodu na stłuczkę
Kolejnym prostym sposobem kradzieży pojazdu jest zmuszenie kierowcy do opuszczenia swojego pojazdu. Żeby do tego doszło wystarczy mała kolizja. Warunek jest taki, aby auto nie odniosło poważnych uszkodzeń. Złodzieje liczą na to, że zdenerwowany kierowca szybko wysiadający ze swojego pojazdu zapomni o zgaszeniu silnika lub przynajmniej pozostawi kluczyk w stacyjce.
Kradzież auta na usterkę
Złodzieje potrafią czasami namówić kierowcę do opuszczenia pojazdu informując go o niewidocznej dla niego usterce. Sztuczki stosowane w celu przywłaszczenia pojazdu mogą również przybierać formę prośby o pomoc na drodze. W obu przypadkach można ograniczyć ryzyko kradzieży wyłączając silnik, zabierając kluczyk i zamykając samochód, co zabezpieczy przed ewentualnym skradzeniem drobnych przedmiotów z wnętrza pojazdu.
Kradzież samochodu na lawetę
Lawety kojarzą się w sposób jednoznaczny – niosą pomoc kierowcom. Niestety zdarza się, że lawety bywają wykorzystywane do przestępstw. Sposób kradzież jest dość mozolny, lecz bywa skuteczny. Przechodzący ludzie nie interweniują widząc, jak samochód jest wciągany na platformę lawety. W zasadzie ktoś podniesie alarm jeśli rozpozna auto bliskiej osoby i będzie świadom, że coś tu jest nie tak w tej sytuacji. Kradzież samochodu za pomocą lawety wymaga czasu, ponieważ złodziej najpierw przygotowuje się do akcji obserwując przez dłuższy czas sposób użytkowania samochodu, aby wybrać jak najbardziej dogodny moment.
Bez obaw, nasze lawety są bezpieczne 😉 Odwozimy samochód po podpisaniu umowy i zapłaceniu za niego.
Skupujemy auta w każdym stanie technicznym – uszkodzone samochody, jak również sprawne. Mogą być z ważnym przeglądem lub nie. Działamy na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego, choć najwięcej klientów pochodzi z Bydgoszczy. Służymy także pomocą w przetransportowaniu lawetą.
Zadzwoń i sprawdź!
789 243 984
789 243 182
Brak komentarzy