Pomyłka przy tankowaniu – zatankowałem złe paliwo – co zrobić?

Wbrew pozorom takie rzeczy się dzieją się bardzo często. Najważniejsze do zapamiętania – gdy zauważysz pomyłkę, pod żadnym pozorem nie uruchamiaj silnika! Albo wyłącz go najszybciej jak tylko zrozumiesz pomyłkę.

Niestety okoliczności prowadzących do pomyłki nie brakuje, ponieważ wiele osób się spieszy, często przesiadamy się z auta służbowego do prywatnego i na odwrót. Poza tym coraz bardziej popularne są wypożyczalnie samochodów. Nie bez powodów wiele z nich nakleja przy wlewie paliwa dużą naklejkę informującą o rodzaju paliwa.

Może to być ciekawostka, ale częściej mylą się właściciele diesli. Nie dlatego, że są statystycznie bardziej roztargnieni lub mniej skrupulatni jacyś. Powód jest prozaiczny – do auta z dieslem bez problemu pasuje pistolet od dystrybutora z benzyną.
W drugą stronę też to zadziała, aczkolwiek jest już trudniej, trzeba się wysilić, ponieważ wlew w benzyniaku jest o około 5-6 mm węższy od końcówki pistoletu od diesla. Ale są wytrwali zawodnicy, którzy dają radę 😉

I teraz najważniejsze! W obu przypadkach nie wolno uruchamiać silnika, trzeba od razu pozbyć się złego paliwa z baku.

W teorii stary silnik diesla z niewielką domieszką benzyny może sobie poradzić, tak samo jak silnik benzynowy z pośrednim wtryskiem zalany niewielką ilością ropy. To jednak jest teoria – żeby mieć pewność, że nic złego się nie stanie, najlepiej wezwać lawetę i odwieźć auto do warsztatu na spuszczenie paliwa, umycie zbiornika i wymianę filtra paliwa.
Często też na stacjach benzynowych pracownik może udostępnić sprzęt do spuszczania paliwa.

A czym grozi zatankowanie złego paliwa?

Wymiany wtryskiwaczy, pompy paliwa, filtrów, czyszczenie baku i zmiana świec mogą oznaczać rachunek sięgający kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych – w zależności od marki i modelu samochodu. W skrajnych przypadkach możesz nawet stracić ochronę posprzedażową.

Także zapamiętaj:
Zatankowałeś złe paliwo? Nie uruchamiaj silnika!

Jeśli od razu nie zauważysz pomyłki, wtedy wyłącz silnik najszybciej gdy uświadomisz sobie błąd.

Im wcześniej tym lepiej, a naj najlepiej to wcale nie uruchamiać silnika.

Ciekawostką są stare silniki benzynowe z gaźnikiem, czyli bez wtrysku. Te benzyniaki to nawet pół na pół z dieslem działały, słabo, ale dało się jechać. Wiem to z doświadczenia 🙂

Dziękujemy za uwagę i trzymamy kciuki za każde Twoje tankowanie!
A jeśli jesteś właścicielem auta, którego już nie potrzebujesz zgłoś się do nas. Z przyjemnością odkupimy. No i oby miało wlane dobre paliwo 😉
Prowadzimy skup aut Bydgoszcz. Skupujemy auta także o okolic Bydgoszczy. Nasz skup aut Osielsko także działa prężnie. Skupujemy samochody w każdym stanie technicznym – uszkodzone pojazdy jak i sprawne. Z ważnym przeglądem lub nie. Działamy na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego, choć najwięcej klientów pochodzi z Bydgoszczy. Służymy także pomocą w przetransportowaniu lawetą.

Zadzwoń i sprawdź!

789 243 984
789 243 182