Po wypadku pokryjesz koszty sprzątania drogi

Rzadko porusza się temat sprzątania nawierzchni po kolizji drogowej. W tym roku Sąd Najwyższy zajął się tą sprawą.

Wypadek na drodze może wygenerować spore koszty – naprawa pojazdów, leczenie i rehabilitacja poszkodowanych w zdarzeniu. Ale okazuje się, że może do tego dojść sprzątanie miejsca wypadku.

Od dawna uznane jest, że ubezpieczenie OC powinno chronić sprawcę przed finansowymi konsekwencjami jakimi jest naprawa aut i elementów infrastruktury oraz koszty związane z leczeniem poszkodowanych. Jednakże pozostaje kwestia sprzątania drogi – zneutralizowania i usunięcia płynów z pojazdów, oczyszczenie z pozostałości na nawierzchni drogi (rozbite części aut i infrastruktury drogowej czy budynków).

Sąd Najwyższy w dniu 20 stycznia 2022 roku stwierdził, że sprawca wypadku komunikacyjnego i zakład ubezpieczeń, w którym sprawca posiada OC odpowiadają za szkody związane z zanieczyszczeniem jezdni płynami silnikowymi.

To oznacza, że zarządca drogi może domagać się od ubezpieczyciela pokrycia kosztów sprzątania drogi.
W związku z powyższym, że jeśli od zarządców dróg do ubezpieczycieli ruszy większa ilość wniosków odnośnie pokrycia kosztów sprzątania, to może przełożyć się na wysokość stawek polis OC.

Na bieżąco jesteśmy z faktami motoryzacyjnymi, jak i z cenami aut używanych. U nas na nie przepłacisz kupując lub sprzedając samochód, zapraszamy!
Skupem i sprzedażą pojazdów używanych w Bydgoszczy zajmujemy się od lat!