Mandat za brak kamizelki

Kamizelka to bardzo cienki przedmiot, nie zajmuje dużo miejsca w samochodzie, a w wyjątkowych sytuacjach bardzo się przydaje. Dlatego warto wozić ją choćby po to, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Bez kamizelki narażamy się nie tylko na niebezpieczeństwo, ale także na mandat. Jeśli dojdzie do awarii samochodu i wysiądziemy z pojazdu, wtedy z prawnego punktu widzenia stajemy się pieszym. W związku z tym zaczyna nas obowiązywać art. 11 pkt 4a, który stanowi:

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Wyjątkiem od reguły jest poruszanie się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zaznaczyć również należy określenie „po zmierzchu”. Jednakże wielokrotnie widzieliśmy osoby, które w jasny dzień kręcąc się przy drodze chodzą w kamizelce. Taki ubiór sprawia, że człowiek jest z daleka dobrze widoczny.

Jako przeciwieństwo możemy podać przykłady totalnej głupoty, czyli gdy jest ciemno na drodze bez pobocza piesi chodzą bez odblasków, a rowerzyści nawet i świateł nie mają. Oczywiście nie wszyscy, ale to jest nagminne na drodze na starym Zachemie w Bydgoszczy.
A gdy jeszcze popada deszcz to piesi i rowerzyści stają się widoczni prawie tuż przed samą maską samochodu.

Mimo że kamizelka odblaskowa nie należy do obowiązkowego wyposażenia, lepiej zawsze wozić ją w aucie. Jeśli wyjeżdżasz za granicę pamiętaj, że w wielu krajach (przykładowo w Austrii, Chorwacji, Niemczech, Słowacji, Włoszech) kamizelka należy do obowiązkowego wyposażenia. Co prawda Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym chroni nas przed mandatem za brak kamizelki w razie kontroli za granicą, to posiadanie jej w bagażniku pozwoli uniknąć ewentualnych dyskusji z zagranicznym policjantem.

Dziękujemy za uwagę, a jeśli masz samochód na sprzedaż zadzwoń do nas! Nawet jeśli myślisz o złomowaniu swojego pojazdu, lepiej najpierw zgłoś się do nas. Może się okazać, że damy drugie życie twojemu autku, a Ty dostaniesz lepsze pieniądze!
» Prowadzimy skup używanych samochodów w Bydgoszczy i okolicach.
»  Zajmujemy się skupem aut w każdym stanie i każdej marki.
» Po kupowany samochód możemy podjechać lawetą.

Z nami się dogadasz! Dzwoń śmiało!

537 160 989

578 361 453