Konfiskata samochodu – Kiedy możesz stracić samochód?
Konfiskata samochodu to rozwiązanie, które stało się flagowym pomysłem reformy przepisów. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło nadchodzące zmiany w połowie lipca, a teraz ujawniło szczegóły. Zaostrzone kary uderzą w pijanych kierowców, bo jak uzasadnia ministerstwo, w Polsce mamy do czynienia z nagminną ilością przestępstw drogowych popełnianych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Co czeka niebezpiecznych kierowców?
W myśl nowych przepisów pijany kierowca mający we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu zawsze straci samochód. Warto podkreślić zawsze, czyli nawet jeżeli nie doszło do wypadku.
Samochód skonfiskowany zostanie także tym osobom, które w stanie nietrzeźwości (nawet, jeżeli stężenie alkoholu było mniejsze niż 1,5 promila we krwi) spowodowały katastrofę w ruchu lądowym lub sprowadziły niebezpieczeństwo katastrofy i doprowadziły do wypadku.
Dodatkowo dla tego typu przestępstw nie będzie przewidziana możliwość odstąpienia od orzeczenia przepadku w wyjątkowych wypadkach.
Odebranie samochodu nastąpi również recydywiście i to bez względu na ilość promili we krwi.
Jeśli samochód nie należy do pijanego kierowcy (jest w leasingu) lub jego współwłaścicielem jest np. żona, brat, rodzic? W takiej sytuacji sąd ma orzekać przepadek równowartości takiego pojazdu. Czyli pijak za kółkiem będzie musiał zapłacić tyle, ile kosztuje auto w którym spowodował wypadek lub został zatrzymany przez policję.
To oznacza, że przejażdżka po pijanemu drogim autem może zamienić się w gigantyczną karę finansową.
Szacowanie wartości samochodu pijanego kierowcy ma odbywać się na zasadzie przyjmowania średniej wartości rynkowej pojazdu odpowiadającego pojazdowi prowadzonemu przez sprawcę. Nikt nie będzie zagłębiał się w indywidualną wycenę konkretnego modelu samochodu. Poza tym szacowanie będzie odbywać się bez angażowania biegłych.
Dla kierowców zawodowych, którzy po alkoholu wsiadają za kierownicę samochodu należącego do ich pracodawcy nie przewiduje się konfiskaty pojazdu, lecz sąd ma orzekać nawiązkę w wysokości co najmniej 5 tysięcy zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Pijany kierowca posiedzi także dłużej w więzieniu. Obecnie kara pozbawienia wolności wynosi do 2 lat, a po wejściu nowych przepisów do 3 lat za kratkami.
Szykują się wielkie zmiany. Ale jak to zwykle bywa jest małe ale…
Nie wiadomo jak zostaną potraktowani kierowcy pod wpływem narkotyków.
Na ile rozwiąże to problem też nie wiadomo, ponieważ nie wiemy czy przepisy nie będą „dziurawe”, czy przepisy będą egzekwowane? Przykładowo obecnie ściągalność mandatów jest niska. NIK oszacował, że w latach 2016–2018 wynosiła 63,7% i spadała w stosunku do poprzedniego badanego okresu.
My ze swojej strony polecamy odpowiednie przygotowanie się do wyjścia, na którym spożywany będzie alkohol. Przecież są taksówki, Bolt, znajomi. Można też przenocować gdzieś. Rozwiązań jest wiele. Głupotą jest ryzykowanie jazdy „po spożyciu”.
Na koniec zapraszamy do kontaktu. Oferujemy używane samochody w bardzo dobrych cenach. Prowadzimy skup pojazdów na terenie Bydgoszczy i okolic. Z nami dogadasz się bezproblemowo!
Brak komentarzy