Jak radzić sobie z upałami w samochodzie? To poważna sprawa
Letnie upały mogą wpływać na kierowców równie negatywnie jak alkohol. Jak więc radzić sobie z nimi na co dzień i podczas dłuższych podróży?
Sezon letnich upałów w Polsce zazwyczaj zaczyna się już w czerwcu, ale najgorętsze dni przypadają na lipiec, sierpień, a czasem nawet na początek września. Najbardziej uciążliwe bywają wysokie temperatury w południowej Europie, gdzie wielu Polaków spędza wakacje. Niestety, niektórzy kierowcy bagatelizują upały, sądząc, że ich umiejętności za kierownicą są wystarczające, by poradzić sobie bez odpowiedniego przygotowania. Wpływ wysokich temperatur jest szczególnie dotkliwy podczas długich wakacyjnych wyjazdów, kiedy to kierowca może zachowywać się jakby był pod wpływem alkoholu.
Upały to poważna sprawa dla kierujących. Badania wykazały, że wysoka temperatura może znacznie obniżyć koncentrację kierowców, podobnie jak alkohol. Skutkuje to przede wszystkim wolniejszym czasem reakcji, ale również zwiększoną nerwowością i sennością, zwłaszcza po obfitym posiłku. Te czynniki w połączeniu stwarzają realne zagrożenie na drodze. Jak więc radzić sobie z upałami podczas jazdy?
Sposoby radzenia sobie z upałem
Przed wyruszeniem w podróż w upalny dzień, dobrze jest dokładnie przewietrzyć samochód, otwierając wszystkie drzwi i okna. To najlepszy sposób na szybkie obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu.
Po przewietrzeniu warto włączyć klimatyzację, aby schłodzić wnętrze pojazdu, jednak nie ustawiajmy jej od razu na najniższą temperaturę, aby uniknąć szoku termicznego. Optymalna temperatura to około 8 stopni niższa niż temperatura na zewnątrz (czyli około 22 stopnie, gdy na zewnątrz jest 30 stopni). W przypadku klimatyzacji manualnej warto ustawić pokrętło w połowie niebieskiego pola. Unikajmy też kierowania nawiewu bezpośrednio na twarz i klatkę piersiową, lepiej skierować go na nogi i przednią szybę.
Aby przyspieszyć schłodzenie wnętrza, można włączyć obieg zamknięty, co pozwoli klimatyzacji schładzać powietrze już częściowo ochłodzone, zamiast gorącego powietrza z zewnątrz. Ale to tylko na początku.
Jeśli mamy klimatyzację włączoną, nie uchylajmy szyb, bo osłabi to jej działanie i może prowadzić do przewiania.
W samochodach bez klimatyzacji otwarte okna są niezbędne, co jednak powoduje hałas przy większych prędkościach i nadal utrudnia utrzymanie komfortowej temperatury. Wybierając się w dłuższą trasę samochodem bez klimatyzacji, najlepiej podróżować rano lub wieczorem, gdy temperatury są niższe, lub wybierać drogi lokalne, gdzie można szerzej otworzyć okna, unikając nadmiernego hałasu i przeciągów.
Jeśli to możliwe, parkujmy auto w cieniu, aby przed podróżą było chłodniejsze.
Kolejną ważną kwestią jest regularne nawadnianie organizmu. Warto zabrać butelkę wody, zwłaszcza jeśli wiemy, że czeka nas stanie w korku. Utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia zapobiega objawom odwodnienia, takim jak drgawki, gorączka, zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. W słoneczne dni nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, który nie drażni oczu.
Dobrym pomysłem jest też regularne mycie przedniej szyby, ponieważ smugi i resztki owadów mogą znacząco ograniczyć widoczność, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy kierowca jest zmęczony upałem.
Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie!
Przypomnijmy, że wystarczy zaledwie 20 minut na słońcu, aby temperatura w aucie wzrosła do około 60 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze zaczyna ścinać się białko, a pamiętajmy, że to jest nasz główny budulec. Czyli w takich temperaturach możemy stracić życie. To nie są słowa, aby straszyć, ponieważ prawie co roku słyszymy o śmierci dziecka zostawionego w samochodzie na słońcu.
—
W naszym auto skupie dbamy aby samochody, które do nas trafiają miały sprawną klimatyzację. Ale jeśli masz na zbyciu samochód bez klimatyzacji także skontaktuj się z nami – Auto skup Zławieś Wielka przyjmie samochody każdej marki, w każdym stanie. Dzwoń śmiało, dogadamy się!
Brak komentarzy