Jak awaryjnie odblokować elektryczny hamulec ręczny?

Hamulec ręczny stał się kolejnym elementem gdzie zawitała elektryka. Zamiast klasycznej dźwigni, którą podnosi się i opuszcza siłą wyłącznie ręki coraz częściej pojawia się przycisk. To elektryczny hamulec postojowy, przycisk mający zazwyczaj literkę P.

Awaria elektrycznego hamulca ręcznego może stać się dla kierowcy całkiem sporym kłopotem. Ale jest na to sposób, przynajmniej w większości modeli samochodów! 🙂

Producenci aut przewidzieli rozwiązania służące awaryjnemu zwalnianiu hamulca postojowego. Ale mamy dwa niestety:
– Niestety pierwsze, że w zależności od marki i modelu rozwiązania są różne.
– Niestety drugie, że nie każdy, choć większość producentów postarał się o to.

W niektórych samochodach grupy VAG w zaciskach hamulcowych znajdują się małe silniczki elektryczne. Żeby odblokować hamulec ręczny należy podłączyć zasilanie do wtyczek, na przykład z akumulatora. Teoretycznie zadziała także demontaż tych silniczków i ręczne wykręcenie tłoczków, jednak jest to uciążliwe rozwiązanie.

Inne samochody mają różne systemy oparte na linkach, które poruszają się przy udziale silniczka otrzymującego sygnał. W ich przypadku odblokowanie ręcznego hamulca wymaga zerwania zabezpieczenia w module wykonawczym, co automatycznie poluzuje linki.

Czasami producenci stosują gniazdo z pokrętłem, gdzie należy umieścić specjalne narzędzie/kluczyk, a następnie odpowiednio je obracać. Przykładowo ma tak Citroen C4 Picasso lub Mercedes klasy S W221.
Same gniazda znajdują się w różnych zakamarkach pojazdu, bywa, że nawet tam, gdzie się ich nie spodziewamy.

Inni producenci stosują także specjalne cięgna lub dźwigienki. W przypadku BMW serii 5 GT lub Renault Scenic II taki element jest mieszczony pod podłogą bagażnika. W innym modelu Renault – Espace (roczniki 2002-2014) należy dostać się pod osłonę tunelu środkowego.
Ford C-Max cięgno ukryte ma pomiędzy siedzeniami, a Peugeota 508 pod osłoną mechanizmu zmiany biegów.

Czasami warto „googlować” w rozwiązaniu awaryjnego odblokowania hamulca ręcznego. Można też i nas podpytać!
Prowadzimy skup każdego samochodu na terenie Bydgoszczy i okolic. Oferujemy pojazdy używane w atrakcyjnych cenach.