Gaśnica w samochodzie – mandat za brak czy za termin ważności?

Kodeks drogowy nie wymaga od kierowcy za dużo jeśli chodzi o dodatkowe wyposażenie. W samochodzie musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica.
Nie jest wymagana nawet apteczka, choć warto ją posiadać, ponieważ nie wiadomo kiedy może się przydać.

Rodzaj gaśnicy samochodowej

Odnośnie gaśnicy, powinna to być gaśnica typu ABC, ważąca przynajmniej 1 kg.

ABC to oznaczenia, które informują o rodzaju pożaru, do którego gaszenia dana gaśnica jest przystosowana. Klasa A oznacza materiały stałe takie jak drewno czy papier. Klasa B to tworzywa sztuczne i ciecze, w tym paliwa, oleje itp.. Natomiast klasa C to różnego rodzaju gazy.

Istnieje również podział na gaśnice proszkowe (można poznać je po obecności manometru). Taka gaśnica posiada proszek gaśniczy wymieszany z azotem, więc jest ona stale gotowa do działania. W przypadku gaśnic z nabojem z dwutlenkiem węgla trzeba odczekać chwilę po zerwaniu zabezpieczenia zanim będzie można rozpocząć gaszenie.

Gdzie umieścić gaśnicę?

Przepisy określają, że gaśnica musi znajdować się w miejscu, do którego kierowca ma łatwy dostęp. Jest to pojęcie względne, można domyślić się, że ze względów konstrukcyjnych ciężko by było przepisami narzucić określone miejsce w samochodach osobowych.
Najczęściej jest to bok przedniego fotela (może być kierowcy jak i pasażera) oraz schowki w bagażniku, do których mamy szybkie dojście. Niektórzy kierowcy wykorzystują dodatkową skrzynkę lub plastikowy pojemnik w bagażniku.

Uwaga! Przewożąc gaśnicę w kabinie musi ona być dobrze umocowana, ponieważ w razie kolizji gaśnica może stać się latającym pociskiem.

Mandat za brak gaśnicy

Za brak odpowiedniej gaśnicy policjant może wystawić mandat. Jednakże nie może on ukarać kierowcę za przekroczony termin ważności gaśnicy. Policjant może jedynie ograniczyć się do pouczenia.

Niezbędne jest, aby zakupiona przez nas gaśnica posiadała homologację.

Warto także pamiętać o gaśnicy w samochodzie zanim pojedziemy na badanie techniczne. Obecność gaśnicy może zweryfikować diagnosta podczas okresowego przeglądu technicznego. Jeśli nie masz gaśnicy, wynik badania technicznego będzie negatywny. Ale na stacjach diagnostycznych zazwyczaj można kupić gaśnice 🙂

Na koniec ilustracja do tego wpisu, to auto kolegi, który wozi dwie gaśnice. Choć jeździ on samochodem od 1991 roku i nigdy nie musiał użyć gaśnicy, to jak powiada: na wszelką wszelkość to i ksiądz nosi 😉

Dziękujemy za uwagę, a jeśli masz samochód na sprzedaż zapraszamy do nas! Nawet jeśli myślisz o złomowaniu swojego pojazdu, lepiej najpierw do nas zadzwoń. Może się okazać, że damy mu drugie życie, a Ty dostaniesz lepsze pieniądze! Prowadzimy skup używanych samochodów w Bydgoszczy i okolicach. Zajmujemy się skupem aut w każdym stanie i każdej marki. Po kupowany samochód możemy podjechać lawetą.
Z nami się dogadasz! Dzwoń śmiało!

537 160 989

578 361 453