Ecodriving, część 1

Ecodriving to specjalna technika jazdy samochodem w celu zużycia jak najmniejszej ilości paliwa.

Samochody zakrólowały na drogach. Jest ich tak dużo, że w miastach trudno jest o miejsca parkingowe. W jednej rodzinie często są po dwa lub trzy auta.

A czemu o tym wspominam na początku tematu o ecodrivingu? Może pomyślisz – bo samochodów jest dużo i jeśli będą mniej spalały to wyjdzie dla zdrowia planety, a i dla mojego zdrowia też!
Brawo! Dobrze myślisz, bo taka jazda się przysłuży i dla zdrowia planety jak i twojego. Ale i twój portfel poczuje się lepiej. Bo przecież mniej wydasz pieniędzy na paliwo.

Napisałem o wielkiej ilości samochodów z innego powodu, takiego mniej oczywistego. Samochody są tak powszechne ponieważ są tanie. Z danych z 2020 roku (są zweryfikowane) dowiadujemy się, że średni wiek samochodu w Polsce wynosi w przybliżeniu 15 lat. Do tego prawie 20% pojazdów ma ponad 20 lat.

I to jest właśnie ten ciekawy fakt, ze obecnie dla posiadacza przeciętnego auta znaczącym kosztem, a często nawet i głównym wydatkiem, jest koszt zakupu paliwa.
Zakładając, że średnio w roku jeździmy 15 000 kilometrów. Średnie spalanie to 8 litrów na 100 kilometrów, a paliwo kupujemy po 6 zł wychodzi nam, że w roku wydamy na paliwo 7200 zł.
To jest wartość przybliżona, ale w miarę realna.

Jeżdżąc zgodnie z zasadami ecodrivingu możesz zaoszczędzić lekko 10%, a są kierowcy, którzy dochodzą nawet do 25%.
Może to nie jest dla ciebie przekonujące. Więc pomyśl w ten sposób – masz w roku jeden miesiąc tankowania za darmo!

Albo możemy policzyć i przekonasz się w złotówkach jaka to jest oszczędność. Redukując spalanie o jeden litr na 100 kilometrów oszczędzimy w roku 630 zł. A przy okazji i zaoszczędzimy na mniejszym zużyciu pojazdu, czyli zaoszczędzona kwota będzie znacznie wyższa, ponieważ rzadziej trzeba odwiedzać mechanika.

Zanim ruszymy z tematem eko-technik jazdy warto na starcie wykluczyć usterki techniczne. Jeśli twoje auto pali znacznie więcej niż średnie wskazania to lepiej udaj się do serwisu.
Znaczne różnice w zużyciu paliwa mogą sugerować usterkę, przykładowo: niesprawny termostat, niesprawna sonda lambda, lejące wtryski paliwa, przepływomierz, czujnik ciśnienia w układzie dolotowym, czujnik temperatury w dolocie.

Zasady ecodrivingu

Utrzymuj właściwe obroty silnika

Właściwe czyli takie, przy których auto spala najmniej paliwa.
W starszych autach zakres takich obrotów może być zaznaczony na obrotomierzu zielonym kolorem.
W nowszych, tych które posiadają komputer pokładowy, optymalne obroty możesz łatwo zaobserwować wg wskazań chwilowego zużycia paliwa lub za pomocą ekonomizera.
Gdy już wiesz jakie to obroty to w trasie możesz wykorzystać tempomat na ustawienie odpowiedniej prędkości.

Unikaj tak zwanej „rwanej jazdy”

Taka jazda oznacza, że ostro przyśpieszasz i mocno hamujesz. Najczęściej widać to w dużych miastach – startowanie i wyścigi od świateł do świateł, aby być pierwszym i nikogo nie przepuścić.

A wtedy rośnie spalanie, no i też rośnie zużycie pojazdu, przykładowo znacznie szybciej przyjdzie nam zmieniać klocki hamulcowe. No i warto też pamiętać, że taka jazda jest mniej bezpieczna, ponieważ często polega ona na siedzeniu na zderzaku pojazdu przed nami.

Obserwuj to co dzieje się znacznie przed tobą

Obserwuj nie tylko najbliższy pojazd przed tobą, lecz i drogą w oddali. Dzięki temu przewidzisz co wydarzy się na drodze, a to pozwoli uniknąć gwałtownych manewrów, przyśpieszania i oczywiście ostrego hamowania.

Takie zachowanie jest niezwykle skuteczne przy dojeżdżaniu do świateł. Odpowiednio wczesne zauważenie zmiany świateł na czerwone pozwoli „zdjąć nogę z gazu”, zwolnić i często dojechać do świateł nawet w momencie gdy zapala się zielone.

Obserwacja pozwala też znacznie wcześniej dostrzec pieszych i zwolnić, czyli unikniesz gwałtownego zatrzymywania się. A pamiętasz, że teraz za nie przepuszczenie pieszego na pasach mandaty są bolesne – 1500 zł (recydywista 3000 zł) i 10 punktów karnych (a od września 2022 15 punktów karnych). Nie jest wcale takie głupie podejście do sprawy oszczędności – jeżdżę spokojnie, to zaoszczędzę mnóstwo pieniędzy na mandatach 🙂

Używaj odpowiedniej nawigacji GPS

Korzystanie z nawigacji GPS posiadającej informację o korkach (Google Maps) to sposób na omijanie korków. A to jest jedna z podstaw ecodrivingu. Lepiej jechać dłuższą trasą ale krócej i równomiernie, niż krótszą, ale poruszać się żabimi skokami.

Także mogłoby się wydawać, że objazd, czyli dłuższa droga będzie złym wyborem, bo dłużej, a i auto więcej paliwa zużyje. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Będzie i szybciej i taniej.

Również CB radio służy do tego celu, czyli do unikania korków.

Temat nie został jeszcze wyczerpany. Wrócimy do niego za tydzień.
Z chęcią dzielimy się wiedzą i doświadczeniem, samochody to nasze życie zawodowe od samego początku.
Jeśli chcesz sprzedać autko, zapraszamy!
Skupujemy wszystkie samochody, także auta uszkodzone, każdej marki. Również samochody, które mają trafić na autozłom.
Jeśli masz problem ze starym samochodem możemy przyjechać do ciebie lawetą!

537 160 989

578 361 453