Co jest bardziej EKO – Naprawiać stare auto czy kupić nowy samochód?

Wg obliczeń niektórych specjalistów produkcja nowego samochodu emituje tyle samo CO2 co jego użytkowanie, dlatego często lepiej zachować dotychczasowe lub też kupić używane auto, niż zamienić je na nowy, bardziej ekologiczny model idąc za trendami niskich emisji CO2.
Jeśli musisz zmienić samochód ze względu na oszczędność paliwa lub z powodu obniżenia kosztów utrzymania i napraw, czy też na bardziej bezpieczny model, to jedną z bardziej rozsądnych opcji jest kupić używane auto, które będzie bardziej ekonomiczne i bezpieczniejsze.

Naprawianie starego samochodu jest przyjazne środowisku, ponieważ zmniejsza to ilość odpadów i zużytych części, które muszą zostać wyrzucone i/lub przetworzone.
Naprawiając samochód możesz także wykorzystać używane części, co pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają do środowiska. Ponadto naprawianie starego samochodu ma również na celu zmniejszenie zużycia energii i surowców potrzebnych do produkcji nowego samochodu.

Produkcja nowego samochodu pozostawia ogromny ślad węglowy, ponieważ jest ona bardzo energochłonna i wymaga wielu surowców węglowych, takich jak benzyna, olej napędowy, tworzywa sztuczne i inne paliwa. Proces produkcji samochodów wymaga również spalania energii w postaci energii elektrycznej i ciepła. Wszystkie te czynniki, w połączeniu ze sobą, prowadzą do wysokiego śladu węglowego.

Wyprodukowanie nowego samochodu średniej wielkości, który kosztuje 100 000 zł lub troszkę więcej, może wygenerować nawet 17 ton CO2e (równoważnik dwutlenku węgla). To jest prawie tyle, ile wynosi zużycie gazu i prądu w ciągu trzech lat w przeciętnej wielkości polskim domu.

Ślad węglowy związany z produkcją samochodu jest bardzo złożony. Rudy metali należy wykopać z ziemi, następnie wydobyć z nich metale, które dalej muszą zostać zamienione na części samochodowe. Z kolei inne elementy muszą także zostać wyprodukowane i połączone razem z częściami, są to: gumowe opony, plastikowe deski rozdzielcze, lakiery itd. Wszystko to wiąże się z transportem rzeczy na całym świecie, prowadzeniem biur, fabryk, mniejszych lub większych firm. Każdy etap tego procesu wymaga energii.
Podkreślam, że to nie tylko sama produkcja fizycznej części jest energochłonna, lecz wszelkie procesy z jej wytworzeniem, ponieważ firmy posiadają biura i inną infrastrukturę z własnymi śladami emisji dwutlenku węgla, a do tego dochodzi transport, często na skalę globalną.

Także dbajmy o swoje auta, aby jak najdłużej nam służyły, ponieważ to jest właśnie bardziej ekologiczne działanie, niż kupowanie nowego elektrycznego samochodu.

Chcesz być eko, zadzwoń – nasz skup aut Bydgoszcz skupuje każde auto, nawet to, które jest uszkodzone, nie jeździ samo, albo nie odpala. Przyjedziemy po nie lawetą.
Zadzwoń! Nasz auto skup daje dobrą ofertę w Bydgoszczy. Skupem aut zajmujemy się od lat, wyceniamy rzetelnie, dzwoń śmiało, dogadamy się!

537 160 989

578 361 453