Co ile wymieniać filtr oleju? Dlaczego trzeba zmieniać filtr olejowy?

Zamiana filtra oleju jest nieodzowną częścią konserwacji pojazdu. Jak często należy wymieniać filtr olejowy? Gdzie jest on umieszczony i jak go wymienić? Ile kosztuje wymiana filtra olejowego?

Układ napędowy samochodu korzysta z różnych rodzajów płynów w swoim działaniu. Jednym z najważniejszych z nich jest właśnie olej silnikowy. Pełni on kluczową rolę w jednostce napędowej, ponieważ chroni jej wewnętrzne komponenty przed korozją, utrzymuje odpowiednią temperaturę (dzięki chłodzeniu), no i zapewnia właściwe smarowanie między współpracującymi elementami. Aby olej krążący w silniku był jak najbardziej czysty, producenci stosują filtry olejowe, które mają za zadanie wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia dostające się do niego. Wśród nich znajdują się:

– Metalowe opiłki powstałe w wyniku tarcia między poszczególnymi elementami silnika.
– Zanieczyszczenia spowodowane utlenianiem.
– Resztki i zanieczyszczenia po częściowo spalonym paliwie.

Aby utrzymać filtr oleju w dobrym stanie i zapobiec jego zapychaniu się nagromadzonymi zanieczyszczeniami, konieczna jest regularna wymiana. Jeśli zapomnimy o tej czynności, narażamy jednostkę napędową na niewłaściwe smarowanie, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zużycia. Jazda z niedostatecznie przefiltrowanym olejem może negatywnie wpływać na wydajność różnych elementów silnika, takich jak turbosprężarka czy napęd rozrządu, zwiększając ryzyko konieczności wcześniejszej wymiany lub naprawy.

Jak często wymieniać filtr oleju?

Zazwyczaj zaleca się wymianę filtra oleju wraz z każdą wymianą samego oleju w silniku. To jest taka żelazna reguła. Informacje dotyczące terminów wymiany oleju i limitu kilometrów na jednym oleju można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że nie zawsze trzeba ściśle trzymać się zaleceń producentów, zwłaszcza jeśli nakładają one długie okresy wymiany oleju.
Jazda na tym samym oleju przez 30 tysięcy kilometrów lub więcej może nie przynieść żadnych korzyści, a jedynie skrócić żywotność silnika. Dlatego bezpiecznym odstępem między wymianami oleju i filtra oleju, jest zazwyczaj 10-15 tysięcy kilometrów lub rok. W niektórych pojazdach, szczególnie tych eksploatowanych w trudnych warunkach lub na krótkich trasach, warto rozważyć skrócenie odległości między wymianami oleju i filtra.

Jak wygląda filtr oleju i gdzie jest umieszczony?

Filtr oleju może przybierać różne formy. Najczęściej występuje jako metalowa puszka z otworami wlotowymi i wylotowymi, zawierająca materiał zbierający zanieczyszczenia. Może się także zdarzyć, że wymieniany jest sam wkład filtru, bez metalowej obudowy. Filtr zazwyczaj umieszcza się w dolnej lub górnej części silnika, przy wlewie oleju. Dokładne położenie można znaleźć w instrukcji obsługi danego pojazdu.

Jak wymienić filtr oleju?

Trudność związana z wymianą filtra oleju zależy głównie od jego położenia w silniku. Najprościej jest, gdy znajduje się „na wierzchu” silnika i do odkręcenia wystarczy zwykły klucz oczkowy, co często dotyczy filtrów z wymiennym wkładem. Natomiast filtry oleju zintegrowane z obudową wymagają użycia specjalnego klucza do filtrów oleju, który pozwoli na ich dokręcenie lub odkręcenie. W praktyce może pojawić się trudność z odkręceniem filtra, zwłaszcza jeśli jest on zablokowany od dłuższego czasu i nie ma dostępu do niego za pomocą klucza.

Ile kosztuje wymiana filtra oleju?

Niektórzy kierowcy decydują się na samodzielną wymianę filtra oleju, nawet jeśli wiąże się to z pewnymi trudnościami. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, nie zajmuje to dużo czasu i nie wymaga specjalnych umiejętności. Warto jednak pamiętać, że najlepiej dokonywać wymiany na podnośniku lub w specjalnym kanale. Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz udać się do autoryzowanego serwisu, który za wymianę filtra oleju (wraz z wymianą oleju silnikowego) pobierze około 300 złotych. W przypadku niezależnych warsztatów można liczyć na nieco niższe koszty. Sam filtr oleju kosztuje od kilkunastu złotych w popularnych modelach, aż do nawet kilkuset złotych w rzadkich samochodach.

Dziękujemy za uwagę i pamiętaj o systematycznej wymianie oleju oraz filtra. Im lepiej dbasz, tym dłużej samochód będzie dobrze Ci służył.
A jeśli jesteś właścicielem auta, którego już nie potrzebujesz zgłoś się do nas. Z przyjemnością odkupimy.
Prowadzimy skup aut Bydgoszcz. Skupujemy auta także o okolic Bydgoszczy. Nasz skup aut Mąkowarsko także działa bardzo sprawnie. Skupujemy samochody w każdym stanie technicznym – uszkodzone pojazdy jak i sprawne. Z ważnym przeglądem lub nie. Działamy na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego, choć najwięcej klientów pochodzi z Bydgoszczy. Służymy także pomocą w przetransportowaniu lawetą.

Zadzwoń i sprawdź!

537 160 989
578 361 453