Bezterminowe prawo jazdy do wymiany – terminy, daty

W Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy, a każdy nowy dokument jest ważny maksymalnie 15 lat. Bezterminowe prawa jazdy przez długi czas były w naszym kraju standardem. Jednakże sytuacja zmieniła się 19 stycznia 2013 roku, gdy w życie weszły znowelizowane przepisy. Zgodnie z nimi, każdy nowo wydawany dokument potwierdzający nabyte uprawnienia musi posiadać określoną datę ważności. W przypadku najbardziej powszechnych kategorii prawa jazdy A i B jest to maksymalnie 15 lat. Tu należy dodać, że okres ten może ulec skróceniu na podstawie opinii lekarskiej dotyczącej stanu zdrowia kierowcy, ale nigdy nie może zostać wydłużony.

Czasami spotykamy się z bladym strachem, pytacie – co teraz, znowu egzamin mnie czeka? Nie, nie, nie, ponieważ obowiązkowej wymianie po upływie określonego czasu podlega sam dokument, a uprawnienia do kierowania pojazdami są nadal przyznawane bezterminowo i nie podlegają dodatkowej weryfikacji.

Jest jeszcze jedna bardzo ważna sprawa dla starszych kierowców. Mianowicie posiadacze prawa jazdy wydanego przed styczniem 2013 roku mogą być spokojni, ponieważ zmiana w prawie drogowym nie spowodowała, że ich dokumenty od razu straciły ważność.

Wymagana prawem wymiana bezterminowych praw jazdy będzie przeprowadzana dopiero od 2028 roku i potrwa aż do 2033 roku. Po tym okresie każdy kierowca będzie musiał posiadać nowy wzór dokumentu. Czyli taki z maksymalnie 15-letnim terminem obowiązywania.
Wymieniając prawo jazdy urzędnik nie będzie od nas wymagał przedstawienia aktualnych badań lekarskich.
Za samą wymianę prawa jazdy należy zapłacić 100,50 zł, a do wniosku musi być załączone nasze aktualne zdjęcie.

Pięcioletni okres przeznaczony na wymianę nie dotyczy osób, które swoje prawo jazdy uzyskały już po nowelizacji przepisów.
I na koniec jeszcze jedna ważna informacja – wymiana prawa jazdy jest konieczna w przypadku, gdy uzyskaliśmy kolejną kategorię uprawnień lub gdy zmieniliśmy nazwisko.

Jak zwykle dzielimy się wiedzą związaną z motoryzacją, ponieważ to nasza praca, ale i nasza pasja. Zapraszamy do nas – skupujemy każde auto, nawet to, które jest uszkodzone, nie jeździ samo, albo nie odpala. Przyjedziemy po nie lawetą.
Zadzwoń! Nasz auto skup daje dobrą ofertę w Bydgoszczy. Skupem aut zajmujemy się od lat, wyceniamy rzetelnie, dzwoń śmiało, dogadamy się!

537 160 989

578 361 453